Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 7. 2022

Komentář k trhům 2022-2Q


Vývoj na trzích

Inflační tlaky v uplynulém čtvrtletí zesílily na poptávkové i nabídkové straně. Během pandemie Covid-19 pumpovaly vlády více či méně oprávněně peníze do ekonomik a důsledkem je nyní vysoká spotřebitelská poptávka, což táhne cenovou hladinu vzhůru. Dalším faktorem jsou ceny komodit, které se po prudkém nárůstu v důsledku invaze na Ukrajinu stále drží na rekordně vysoké úrovni.

Centrální banky na vývoj inflace reagovaly tak, jak se od nich očekává – zpřísňovaly monetární podmínky. Zatímco americký Fed zrychlil tempo růstu úrokových sazeb, evropská ECB byla spíše zdrženlivá. I ona však korigovala nákupy aktiv v rámci programů APP a PEPP a v červenci konečně přistoupí k žádoucímu zvýšení úrokových sazeb.

Za těchto okolností mělo březnové oživení na akciových trzích jepičí život. V prostředí nejistoty ohledně dalšího postupu centrálních bank akciové trhy od dubna opět padaly. V květnu dosáhla ztráta 20 % vůči předchozímu maximu z konce minulého roku a podle definice se dostavil tzv. medvědí trend. Globální akciový index MSCI ACWI ztratil během tří měsíců 16 %.

Ztrácely i dluhopisy, globální index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond se propadl o téměř 9 %. Potvrdila se tak nepříjemná skutečnost, že v období nedůvěry na finančních trzích vykazují standardní aktiva jako akcie a dluhopisy zvýšenou korelaci, to znamená, že mají tendenci klesat společně. Příznivý fakt je, že trhy dluhopisů již zřejmě absorbovaly velkou část inflačních očekávání. Jisté známky stabilizace jsme zaznamenali např. u výnosů 10letých amerických státních dluhopisů. Jejich růst se zastavil pod úrovní 3 %, pouze v polovině června výnosy krátce atakovaly i tuto magickou hranici.

Silný americký dolar a vyšší výnosy dluhopisů se negativně projevily na výkonnosti zlata. To během čtvrtletí ztratilo bezmála 7 %. Odolnost tak v uplynulém čtvrtletí vykázala pouze ta portfolia, která byla opravdu široce diverzifikovaná díky investicím do nemovitostí a alternativních aktiv.

Výhled

Klíčová role inflace, geopolitické napětí, odpovědnost centrálních bank a ohrožená Evropa. To jsou hlavní témata, která musíme zmínit ve výhledu pro následující měsíce.

Inflační tlaky budou i nadále zásadním způsobem ovlivňovat finanční trhy. Ceny aktiv jsou nyní ve srovnání s klidnějšími časy mnohem citlivější na výkyvy úrokových sazeb a na geopolitický vývoj. Naproti tomu globální ekonomická data a různé předstihové indikátory, přestože vyhlíží spíše optimisticky, odsunuli investoři při svém rozhodování na vedlejší kolej.

Centrální banky vstupují velmi tenký led. Na jedné straně budou nadále v souladu se svým posláním bojovat s inflací. Na druhé straně utahování monetárních podmínek zvyšuje riziko recese a nalézt zlatou střední cestu nebude vůbec jednoduché. Neexistuje dokonalý makroekonomický model, měřená data vykazují statistické chyby a rozhodnutí provádějí lidé se svými subjektivními názory. Riziko, že centrální bankéři přestřelí na tu či onu stranu, v tomto vypjatém období roste.

Vyjasňuje se, že válka na Ukrajině bude spíše vleklá. Ohrožuje ekonomicky především Evropu, která je značně energeticky závislá na Rusku. Předpokládá se zpomalení růstu v tomto roce. Pokud by však Rusko zastavilo dodávky plynu, evropská ekonomika by pravděpodobně přešla do recese.

Investiční výhledy jsou tedy nejisté více než kdy jindy. Panikařit a hledat nové strategie či ad hoc recepty není však správná cesta. Osvědčené investiční principy stále platí. Navíc však nastává více a více příhodnější doba dokupovat kvalitní a relativně podceněná aktiva. I u nich stále platí: diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat! Pro investory je důležité zachovat si chladnou hlavu s vědomím, že kvalitní a diverzifikované portfolio přináší atraktivní dlouhodobý výnos.