Články 11. 1. 2024
15. 4. 2024
Komentář k trhům 2024-1Q
Vývoj na trzích
Globální akciový index MSCI ACWI zhodnotil o 7,8 %. Akcie vstoupily do nového roku váhavě, ale postupně se rozjely především americké a japonské trhy. Americké technologické firmy stále dominovaly, ale méně razantně než v minulém roce. Globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond oslabil o 2,1 %.
Nejslabší byl únor, kdy nečekaně vyšší růst cen a mezd v Americe upozornil na přetrvávající inflační rizika. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů vrostly nad 4,2 % a podpořily dolar. Ten mírně posílil a vrátil se na úroveň 1,08 dolaru za euro. Podle nových dat se evropská ekonomika nadále trápí. Nepříjemným šokem byl trojnásobný nárůst cen lodní přepravy do Asie v důsledku snížené bezpečnosti v oblasti Rudého moře. Inflace v Eurozóně sice klesá, ale vyšší jádrová inflace tlumí optimismus. Růst americké ekonomiky za 4. čtvrtletí předčil očekávání a posílil obavy z inflačních tlaků.
Klíčové centrální banky ECB a Fed nijak nepřekvapily, když ponechaly úrokové sazby beze změn. Cena ropy Brent rostla a přiblížila se k hranici 90 dolarů za barel. Příčinou je jak zvýšená poptávka, tak omezení na straně těžby. Zlato v březnu nečekaně zhodnotilo o 9,3 % (celkem za čtvrtletí o 8,2 %). Spekuluje se o nákupech ze strany čínské a dalších centrálních bank.
Výhled
Boj s inflací je víceméně úspěšný a trhy vyhlížejí snižování úrokových sazeb. Pokud se bude dařit přibližování k inflačním cílům, akciové trhy budou pokračovat v růstu. Přestože na finančních trzích převládá optimismus, je třeba zachovat opatrnost.
Trhy totiž již delší dobu mají tendenci přestřelovat, a to na obě strany. Investoři budou nadále sledovat nová ekonomická data a viset na rtech centrálních bankéřů. Případné oddálení snižování úrokových sazeb bude mít spíše negativní efekt. Méně příznivé vyhlídky trvají u Evropy. Klíčový bude vývoj německé ekonomiky. Červnové volby do Evropského parlamentu naznačí, jak se budou dlouhodobě řešit problémy s konkurenceschopností, zejména nepříznivé dopady Zelené dohody (Green Deal).
Očekávání ohledně harmonogramu snižování úrokových sazeb se bude měnit s novými ekonomickými daty. Obecně se začátek snižování u klíčových centrálních bank ECB a Fed neočekává dříve než v červnu. Geopolitická situace bohužel není růžová. Šok v podobě eskalace válečných konfliktů může výrazně ochladit nadšení investorů. Optimální zůstává portfolio diverzifikované do rizikových aktiv a alternativních investic. Zlato se letos osvědčuje jako účinná pojistka v době zvýšené nejistoty.
Další články
15. 7. 2021