Články 11. 1. 2024
15. 7. 2024
Komentář k trhům 2024-2Q
Vývoj na trzích
V dubnu jsme byli svědky korekce na akciových trzích. Podnětem byla americká data: zvýšená březnová inflace 3,5 %, silný trh práce a maloobchodní tržby nad očekáváním. Zhruba v polovině května se globální trhy dostaly zpět na úroveň před propadem, poté následovaly dva odlišné regionální scénáře.
Evropské akcie nadále ztrácely, index Euro Stoxx 50 zakončil čtvrtletí se ztrátou 3,7 %. Negativně se projevila nejistota po volbách do Evropského parlamentu a vyhlášení předčasných voleb ve Francii. Naproti tomu americké akcie po korekci ožily a index S&P 500 zhodnotil + 3,9 % za čtvrtletí. Nutno zdůraznit, že za tím stojí téměř výhradně velké růstové akcie v čele s technologickými giganty skupiny M7. Pomohla příznivá výsledková sezóna. Globální akciový index MSCI ACWI si ve druhém čtvrtletí připsal 2,4 %.
Dluhopisové trhy víceméně kopírovaly nálady na akciových trzích. Index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond se jen částečně vzpamatoval z dubnového propadu a za celé čtvrtletí ztratil 1,1 %. Růst ceny ropy Brent se zastavil. Na začátku června cena dočasně klesla pod 80 dolarů za barel, ke konci čtvrtletí se ustálila na úrovni kolem 85 dolarů za barel. Zlato v dubnu navázalo na předchozí růst, pak se cena stabilizovala. Celkem za čtvrtletí zhodnotilo o slušných 4,2 %.
Výhled
Pokles inflace v Americe se zastavil znatelně nad cílenou hodnotou 2 %. Fed proto od posledního zvýšení v červenci minulého roku udržuje úrokové sazby na stejné úrovni. Ke snižování přistoupí možná až na podzim. V eurozóně se inflace stabilizovala na příznivější úrovni kolem 2,5 %. ECB v červnu dle očekávání snížila úrokové sazby o 25bp. Avšak možné inflační tlaky spojené s ekonomickým oživením mohou další snižování oddálit. Tyto monetární faktory vybízí k mírnému optimismu pro zbytek roku.
Naproti tomu znatelné riziko představují politické nejistoty. Zatím nejsou jasné důsledky voleb do Evropského parlamentu pro zásadní otázky jako je Zelená dohoda (Green Deal), migrace, podpora Ukrajiny a další. Radikálně se mění politická scéna ve Francii, kde strana prezidenta Macrona v předčasných volbách oslabila, a rovněž ve Velké Británii, kde konzervativci po 14 letech vládnutí utrpěli porážku. Kandidáti pro prezidentské volby v Americe jsou problematičtí. U J. Bidena sílí obavy o jeho způsobilost vykonávat funkci. D. Trump je zase nevyzpytatelný. Otevřeně mluví o zavádění dalších bariér obchodu, což je nepříznivá zpráva pro globální ekonomiku.
Nadále se držíme principu široké diverzifikace aktiv a hledáme kvalitní alternativní investice. Zlato ve 2. čtvrtletí opět potvrdilo nezastupitelnou roli v portfoliu v době zvýšené nejistoty.
Další články
15. 7. 2021