Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

16. 10. 2024

Komentář k trhům 2024-3Q


Vývoj na trzích

Ve třetím čtvrtletí postupně sílil optimismus ohledně snižování úrokových sazeb. Důvodem byla především data o vývoji inflace. Ta v září klesla v eurozóně na 1,8 % a v Americe na 2,4 %.

Globální akciový index MSCI ACWI si připsal 6,2 %. Krátká korekce v červenci byla tažena hlavně poklesem akcií velkých amerických technologických firem (Nvidia, Alphabet a dalších) po zveřejnění jejich ne zcela uspokojivých výsledků. Japonské akcie zažily na začátku srpna šok, když centrální banka intervenovala ve prospěch jenu a vzápětí nečekaně zvýšila úrokové sazby. Sice tím zastavila slábnutí měny, ale akciový index Nikkei 225 ztratil během několika dní téměř 20 %. Za celé čtvrtletí nakonec zaznamenal ztrátu 4,2 %.

Dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond si připsal 7 %, na čemž se podílely všechny segmenty dluhopisového trhu. Evropská ECB v září snížila úrokové sazby o dalších 25 bp. Americký Fed držel úrokové sazby neměnné od července 2023. V září konečně přistoupil k netrpělivě očekávanému snížení, a to rovnou o 50 bp. Po tomto razantnějším kroku volal slábnoucí trh práce. Cena ropy Brent měla tendenci k poklesu, krátce spadla dokonce pod 70 dolarů za barel. Zlato si připsalo nevídaných 13,3 % díky klesajícím výnosům dluhopisů, slábnoucímu dolaru a také nákupům některých centrálních bank. Od začátku roku posílilo již o 27,7 %.

 Výhled

Obavy o Evropu trvají, problémem je slabý ekonomický růst. Německá ekonomika stagnuje, problémy má především průmyslová výroba, automobilový průmysl je pod tlakem konkurence. Bývalý prezident ECB Mario Draghi zveřejnil rozsáhlou zprávu nazvanou Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, která vyznívá velmi kriticky. Podpořil ji také francouzský prezident Emmanuel Macron během návštěvy Německa, když kritizoval přeregulovanost evropské ekonomiky. Reálně hrozí, že řada doporučení z Draghiho zprávy ohledně podpory inovací, zajištění bezpečnosti a nezávislosti zůstane jen na papíře kvůli obtížnému hledání politické shody napříč 27 státy EU.

V Americe se aktuální inflace významně přiblížila k inflačnímu cíli 2 %, další snižování úrokových sazeb bude záviset na nových datech o ekonomickém vývoji. Prezidentská předvolební kampaň vrcholí, případné zvolení Donalda Trumpa vzhledem k jeho ochranářským tendencím (slogan America First) a nepředvídatelnosti představuje zvýšená rizika pro globální ekonomiku. Geopolitické napětí bohužel sílí, k válce na Ukrajině se přidala eskalace konfliktu na Blízkém východě.

Nadále se snažíme eliminovat rizika širokou diverzifikací aktiv, doplňujeme portfolia alternativními investicemi. Regionálně udržujeme zastoupení na vyspělých trzích s převahou USA. Zlato se letos nadmíru osvědčuje jako pojistka proti nečekaným šokům.