Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

16. 1. 2025

Komentář k trhům 2024-4Q


Vývoj na trzích

Inflace v Evropě i v Americe se ve čtvrtém čtvrtletí pohybovala nad cílovou hodnotou 2 %. V prosinci dosáhla v eurozóně 2,4 % a v Americe 2,9 %. Obě klíčové centrální banky, americký Fed i evropská ECB, postupně snížily úrokové sazby shodně o dalších 50 bp. Sestupná fáze úrokového cyklu tak byla potvrzena.

Akciový trh zaznamenal nejhorší čtvrtletí loňského roku, tradiční „Santa Claus Rally“ se nekonalo. Globální akciový index MSCI ACWI oslabil o 1,23 %, ovšem s regionálními rozdíly. Positivní výsledek zaznamenal pouze v měsíci listopad (+3,63 %). Americké akcie povzbudilo listopadové vítězství D. Trumpa v prezidentských volbách, optimismus záhy utlumila nejistota ohledně jeho budoucích kroků. Americký index S&P 500 získal 2,07 %, především díky velkým technologickým firmám. Evropa se potýká s ekonomickými problémy a politickou nestabilitou v klíčových státech Německo a Francie. Index Euro Stoxx 600 ztratil 2,92 %. Index rozvíjejících se trhů MSCI EM ztratil 8,15 % zejména v důsledku ekonomických problémů Číny.

Dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond se propadl o 5,10 %. Významnou roli sehrály rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů.

Cena ropy Brent se po poklesu během roku stabilizovala na relativně příznivé úrovni pod 75 dolarů za barel.

Zlato stagnovalo a úspěšně odolávalo tlaku ze strany silného dolaru a zvýšených výnosů amerických dluhopisů.

 Výhled

Evropa se bude dále potýkat s ekonomickými problémy. Německo čekají v únoru důležité volby do Spolkového sněmu a Francie se od prezidentských voleb potýká s politickou nestabilitou. Centrální banka ECB se zatím zdráhá přistoupit k podpoře ekonomiky razantnějším snížením úrokových sazeb.

Největší globální nejistota má jméno Donald Trump. Ten bude moci jako nový americký prezident spoléhat na podporu republikánské většiny v obou komorách Kongresu. Realizace jeho plánů ohledně deregulací by měla mít positivní dopady. Naopak radikální dovozní cla a obchodní válka s EU a Čínou by tlumila mezinárodní obchod. Zároveň by zvýšila inflační tlaky v domácí ekonomice. Omezení migrace a repatriace části migrantů by nepříznivě ovlivnily americký trh práce, který ke konci roku již vykazoval známky oslabení.

Významná geopolitická ohniska napětí trvají, především pokračující válka na Ukrajině a konflikty na Blízkém východě. Nevyzpytatelnost D. Trumpa v zahraniční politice představuje riziko.

V nejistých časech se nadále držíme osvědčených receptů. Snažíme se eliminovat rizika širokou diverzifikací kvalitních aktiv včetně alternativních investic. Zlato jako pojistku považujeme za nedílnou součást portfolia.