Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Články 11. 1. 2024

JP Morgan: Jaká témata budou určovat vývoj trhu v roce 2024?


Nemůžeme předvídat, jaké téma bude na trzích dominovat v roce 2024, ale můžeme kontrolovat, jak budeme reagovat na pozitivní a negativní překvapení, a to díky rozvážnému přístupu k portfoliím.

Rok 2023 se chýlí ke konci a noviny, časopisy a sociální sítě jsou plné seznamů toho nejlepšího a přehledů společenských, kulturních, politických a světových událostí. Každý rok se také často objevuje určující téma, které dominuje trhům. V roce 2020 to byla pandemie. V roce 2021 trápily společnosti i spotřebitele problémy s dodavatelským řetězcem. V roce 2022 se inflace dostala na vrchol. V roce 2023 trhy hýřily nadšením z umělé inteligence (AI). Některé z těchto tržních a ekonomických faktorů jsou pozitivní, jiné negativní, ale jedna věc je konzistentní: obvykle odezní a ustoupí další velké věci, což investorům připomíná, aby se nenechali rozptýlit od svých investičních plánů.

Pandemie v roce 2020 otřásla světovou ekonomikou a v USA katapultovala míru nezaměstnanosti na 14,7 %, když během dvou měsíců zaniklo 22 milionů pracovních míst. Akciové trhy se za necelý měsíc propadly o 34 %. Reálné HDP se ve 2. čtvrtletí 2020 mezičtvrtletně snížilo o 28 %. Ekonomická aktivita se však obnovila a díky tomu se trhy rychle zotavily a koncem léta téhož roku dosáhly nového historického maxima. Míra nezaměstnanosti nyní dosahuje 3,7 % a růst reálného HDP je nad trendem již pět čtvrtletí po sobě.

Některé aspekty pandemie bohužel přetrvávaly, zejména problémy v dodavatelském řetězci vzhledem k velké poptávce po zboží a omezené logistické kapacitě. Newyorský Fed začal sestavovat index tlaků v dodavatelském řetězci, který po počátečním krátkém nárůstu během uzávěr ekonomik v roce 2020 ukázal opětovné zhoršení problémů v dodavatelském řetězci i v roce 2021. Tyto problémy pak v průběhu roku 2022 odezněly a nyní se situace vrátila do předpandemických kolejí.

Roku 2022 dominovala inflace. Poté, co se od finanční krize sotva dařilo soustavně dosahovat 2% inflačního cíle Fedu, se inflace vrátila se vší silou. Index meziroční inflace vzrostl z 1,4 % v lednu 2021 na 7,0 % v prosinci a donutil Fed k rychlému a prudkému zvýšení v roce 2022. Tento index dosáhl vrcholu v červnu 2022 vrcholu na úrovni 9,1 % a panovaly obavy, že se tato inflace propíše do očekávání spotřebitelů a dále zrychlí. V roce 2023 se situace uklidnila, když inflace klesla na 3,1 % v důsledku stabilizace dodavatelských řetězců, normalizace cen komodit (ceny plynu klesly v průběhu 4. čtvrtletí 23. roku na 3,12 USD) a menší poptávky po základním zboží, které se v posledních šesti měsících dostalo do deflace.

Závěr roku 2022 a začátek 2023 patřil umělé inteligence díky veřejnému spuštění pokročilých jazykových modelů. Počet zmínek o "AI" v hovorech o výsledcích společností vzrostl meziročně o 40 %, což nezahrnuje dosud nezveřejněné 4Q23. Společnosti investovaly do nástrojů AI zvyšujících produktivitu a šetřících pracovní sílu, což podpořilo kapitálové výdaje a hospodářský růst.