Články 11. 1. 2024
15. 7. 2018
Komentář k trhům 2018-2Q
Akcie
Ve druhém čtvrtletí pokračovaly akcie v silném kolísání. Zatímco v dubnu zažila většina akciových trhů o něco klidnější měsíc, čemuž pomohly dobré hospodářské výsledky firem za první kvartál i uvolnění napětí na korejském poloostrově, tak v květnu se na finanční trhy vrátila nejistota způsobená zaváděním cel na dovoz do USA a odvetná opatření jejich obchodních partnerů, zejména Číny a Evropské unie. Svoji roli sehrála i politická nejistota v Itálii a ve Španělsku. Výrazný propad akciových trhů zaznamenaly rozvíjející se ekonomiky, zejména pak v Latinské Americe. Druhé čtvrtletí nakonec zakončily trhy v USA a Evropě v černých číslech (S&P 500 přidal necelé 3 %, Stoxx Europe 600 pak přes 2 %), naopak rozvíjející se trhy i kvůli posílení dolaru a odlivu peněz z těchto ekonomik ztratily přes 8 %, Čína pak klesla o více jak 10%.
Dluhopisy
Kolísání cen se ve druhém čtvrtletí nevyhnulo ani dluhopisovým trhům. Nejvíce zasaženy byly stejně jako u akcií rozvíjející se trhy, které ztratily více jak 8 %, zejména z důvodu posilování amerického dolaru. Nervozita na akciích se také promítla na rizikovějších dluhopisech (US Corporate -0,98 %, Eurozone Corporate -0,25 %, Global High Yield -2,17 %). Ceny však klesly i na bonitních dluhopisech především s ohledem na ukončování kvantitativního uvolňování ECB a postupné zvyšování sazeb.
Měny
Druhý kvartál se nesl ve znamení silného dolaru, který vůči euru posílil o více jak 5 % a vrátil se tak na úroveň z listopadu 2017. Nejvíce pak zpevnil vůči měnám rozvíjejících se zemí. Hlavní roli hrálo zejména zvyšování sazeb v USA a růst politického rizika v Evropě. Trend oslabování měn rozvíjejících se zemí přispěl i k oslabení CZK vůči EUR a USD.
Výhled
Globální ekonomický růst a zvyšování sazeb napříč regiony podporuje alokaci do akcií. Nicméně hospodářský cyklus se nachází již v pokročilém stádiu a dynamika růstu začíná zpomalovat. Trhům nesvědčí zavádění dovozních cel a související odvetná opatření. Ceny dluhopisů budou rovněž nadále pod tlakem s pokračujícím zvyšováním sazeb a postupným ukončováním nákupů dluhopisů ECB. S ohledem na výše uvedené se dá očekávat zvýšená kolísavost na trzích i v průběhu následujícího období. Předpokládáme, že receptem na tento stav je částečná alokace do kvalitních reálných aktiv a alternativ.
Další články
15. 7. 2021