Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2018

Komentář k trhům 2018-3Q


Akcie

Akciové trhy ovlivňovaly ve třetím čtvrtletí zejména pokračující obchodní konfrontace mezi USA a Čínou a pokračující nestabilita v Turecku. Na jedné straně si americký trh díky sílícímu americkému dolaru astabilnímu růstu zisků firem připsal dalších 7 % (zejména díky technologickému a farmaceutickému sektoru). Naproti tomu byly Čína a ostatní rozvíjející se trhy sráženy značnou nejistotou ohledně budoucího vývoje.

Negativní sentiment investorů prohloubil poklesy na těchto trzích a stejně jako v předchozím čtvrtletí zakončily rozvíjející se trhy v červených číslech. Evropské akcie nijak nevybočily z trendu a od dubna 2017 spíše stagnují a hledají směr.

Dluhopisy

Ceny vládních dluhopisů USA a Evropy ve třetím čtvrtletí lehce ztrácely, zatímco globální rizikovější dluhopisy takřka smazaly ztráty z minulého čtvrtletí a připsaly si necelé 2 %. Tlak na rozvíjející se země se promítl i do poklesu cen dluhopisů v těchto regionech a po poklesech ve druhém čtvrtletí se ztráty během prázdnin dále navýšily.

Měny

Stejně jako u akcií a dluhopisů, tak i u měn si největší propady připsaly rozvíjející se trhy v čele s Tureckem, jehož lira ztratila přes 25 % za 3 měsíce. Zvýšení úrokových sazeb ČNB na konci září o 0,25 p. b. na 1,5 % nijak zásadně korunou nezahýbalo vzhledem k všeobecnému očekávání tohoto kroku a koruna zakončila čtvrtletí na hodnotě 25,715 korun za euro. Americký FED také posunul sazby směrem vzhůru a dolar uzavřel kvartál na kurzu 1,158 vůči euru, když posílil o necelé procento.

Výhled

Globální ekonomický růst zejména v USA a rostoucí sazby napříč regiony stále dávají prostor pro alokaci do akcií. Důležitými podněty pro trhy budou vývoj napjatých vztahů USA a Číny, politická situace v Itálii či nové sankce vůči Rusku. Poklesy na rozvíjejících se trzích mohou představovat vhodnou příležitost k postupnému navýšení investic. Prostředí pokračujícího růstu úrokových sazeb a postupného utlumení nákupů finančních aktiv ECB může dále tlačit ceny dluhopisů dolů. Zvýšená kolísavost na trzích se tak dá očekávat i v průběhu následujícího čtvrtletí.