Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 1. 2019

Komentář k trhům 2018-4Q


Akcie

Závěrečné čtvrtletí roku 2018 se neslo ve znamení výrazných poklesů na akciových trzích. Zpomalování globálního ekonomického růstu, pokles hlavních ekonomických předstihových ukazatelů, geopolitické problémy, obchodní války, nevyjasněný Brexit a ukončení programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB – to je výčet nejdůležitějších důvodů, které vedly k výprodejům akcií na všech kontinentech. Americký S&P 500 ztratil 14 % a ocitl se na 2letých minimech, Evropský Stoxx 600 ubral přes 12 % a zakončil rok na 2,5letých minimech. Jeden z nejhorších výsledků pak zaznamenal čínský akciový trh, který za celý rok ztratil téměř 25 % ze své hodnoty.

Dluhopisy

Trh dluhopisů se vyvíjel nejednoznačně. Zatímco vládní dluhopisy v USA i v Evropě zhodnotily v průměru o 2,5 %, resp. 1,5 % zejména kvůli odklonu investorů od rizikových aktiv a přesunu do bezpečných dluhopisů, tak firemní a vysoko-výnosové dluhopisy se svezly s negativním sentimentem na akciovém trhu a čtvrtletí zakončily v červených číslech, stejně jako celý rok 2018.

Měny

Česká koruna se na konci roku držela na hranici 25,70 za euro a za celý rok navzdory očekávání centrální banky oslabila jak vůči euru (-0,7 %), tak vůči dolaru (-5,5 %). Posílení koruny za letošní rok nepomohlo ani zpřísnění měnové politiky ČNB, která během roku zvýšila sazby celkem pětkrát na aktuálních 1,75 %. Snaze centrální banky dostat korunu pod 25 korun za euro mimo jiné brání slabší růst české ekonomiky, nižší inflace a postupné stahování spekulativního kapitálu z ČR zahraničními investory. V makroekonomické prognóze pro rok 2019 ČNB očekává posilování koruny vůči euru až na hranici 24,30.

Výhled

Obavy ze zpomalujícího se růstu světové ekonomiky, geopolitická rizika, Brexit, normalizace měnových politik centrálních bank – to jsou předpokládané faktory, které budou do značné míry ovlivňovat vývoj na trzích v roce 2019. Zvýšené kolísání tak lze očekávat i v nadcházejícím období, což poskytuje příležitosti pro postupné dokupování akcií za atraktivní ceny. Pro ochranu kapitálu zůstává účinným postupem kvalitně a široce diverzifikované portfolio spolu s důsledným dodržováním investiční strategie a investičního horizontu. Vhodným doplňkem tradičního investičního portfolia jsou pak alternativní investice, které zpravidla tolik nepodléhají tržním výkyvům a mohou tak výrazně přispět k lepším celkovým výsledkům portfolia v dobách zvýšené nervozity na akciových či dluhopisových trzích.