Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 4. 2019

Komentář k trhům 2019-1Q


Akcie

Po výrazných propadech z konce loňského roku prošly akcie podobně silným růstem v prvním čtvrtletí 2019 a vesměs smazaly ztráty z předchozího období. Tím pozitivním stimulem byl především pokrok v obchodních jednáních mezi USA a Čínou ohledně dovozních cel a s tím související odložení dalších odvetných opatření původně plánovaných na březen 2019.

Americké a čínské akcie tak zhodnotily nejvíce ze všech sledovaných trhů. Solidnímu růstu globálních akcií pak pomohly také podpůrné výroky ze strany klíčových centrálních bank (FED a ECB) a s tím spojené pozastavení zvyšování sazeb jakožto reakce na zpomalování ekonomického růstu. V neposlední řadě přispěly zveřejněné hospodářské výsledky firem za 4Q 2018, které v mnoha případech překonaly očekávání trhu.

Dluhopisy

Trh státních dluhopisů začal výrazněji reagovat na globální ekonomické ochlazení a obavy z blížící se hospodářské recese. Trend klesajících cen roku 2018 způsobený pokračujícím zvyšováním sazeb centrálních bank se v prvních 3 měsících letošního roku zcela otočil. Poptávka po „bezpečných“ dluhopisech dramaticky stoupla a ceny tak vyletěly vzhůru. Za zmínku stojí skutečnost, že poprvé od roku 2008 klesl výnos 10letého amerického státního dluhopisu pod výnos 3měsíčních pokladničních poukázek a došlo k tzv. inverzi výnosové křivky. Právě inverzní sklon byl v minulosti obvykle indikátorem blížící se recese. Stalo se tak začátkem 90. letech, dále před splasknutí internetové bubliny v roce 2000 i před vypuknutím globální finanční krize v roce 2008. Historie však ukazuje, že recese většinou nastoupila až s odstupem 6-24 měsíců od samotné inverze.

Výhled

Vývoj trhů bude v následujícím období ovlivňovat jak politická nejistota (Brexit, Venezuela, Itálie, USA vs. Čína), tak i ochlazování globálního hospodářského růstu, které koresponduje s novými makro-daty

přicházejícími z jednotlivých zemí. I pro tento rok lze tedy počítat s vyšší kolísavostí akciových i dluhopisových trhů. Jsme přesvědčeni, že právě v tomto proměnlivém období je efektivní strategií široká diverzifikace mezi více druhů aktiv. Jejich pečlivý výběr a dodržování nastavené investiční strategie je klíčem k ochraně kapitálu a k jeho dalšímu zhodnocování.