Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2019

Komentář k trhům 2019-3Q


Akcie

Navzdory období prázdnin vykázaly akciové trhy ve 3. čtvrtletí značnou kolísavost. Mezi největší vlivy lze už tradičně řadit obchodní spory mezi USA, Čínou a dalšími obchodními partnery, kde i přes ostře sledovaná jednání nedošlo k nalezení shody. Tyto spory nejvíce dopadají na rozvíjející se ekonomiky, jejichž akcie jsou silně citlivé na ohrožení světového obchodu. Navíc jejich cenám nepomohl ani další bankrot Argentiny. Situace kolem Brexitu je stále nejasná a s blížícím se termínem odchodu (31. 10. 2019), roste tlak především na evropské akcie, jelikož k dohodě stále nedošlo.

Dluhopisy

Náznaky Evropské centrální banky ohledně přípravy nových stimulačních opatření způsobily další růst cen evropských dluhopisů. V září nakonec ECB představila nové nákupy aktiv v objemu 20 mld. EUR měsíčně a dle očekávání sazby snížila. Stejně tak americká centrální banka posunula své sazby níže z obav před negativními dopady zaváděných cel. Kvůli tlaku na pokles sazeb po celém světě a sílící nejistotě budoucího ekonomického vývoje má stále větší objem dluhopisů záporný výnos (aktuálně cca 17 bilionů dolarů). Investoři do těchto dluhopisů tak platí za možnost půjčit někomu peníze na roky dopředu a dluhopisový trh je tak stále deformovanější.

Výhled

I nadále budou finanční trhy ovlivňovány především přetrvávajícími obchodními spory USA a Číny, které se pravděpodobně dále protáhnou, jelikož se propast mezi oběma stranami nezmenšuje. Kvůli geopolitickénejistotě zejména v Evropě či na Blízkém východě můžeme očekávat pokračující kolísavost na finančních trzích. S ohledem na toto prostředí se bude nálada přelévat mezi strachem z blížící se recese a bezstarostností opírající se o podporu centrálních bank. Ceny dluhopisů se jeví jako příliš vysoké a velká část z nich nepřináší kladný reálný výnos. Do hry začnou postupně zasahovat i blížící se prezidentské volby v USA (listopad 2020), před kterými se bude obhajující Trump snažit ukázat s co nejlepšími výsledky na akciových trzích i v samotné americké ekonomice. Na evropské půdě se zároveň začíná debatovat nastartování fiskální podpory v Německu, na kterou si vytvořilo polštář díky zodpovědným rozpočtům posledních let.