Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 7. 2020

Komentář k trhům 2020-2Q


Shrnutí 2020-2Q

Po bezprecedentních propadech z konce prvního kvartálu došlo na akciových trzích k silnému obratu, který se opíral o podobně nevídanou podporu jednotlivých vlád (přímá finanční podpora, odkládání plateb státu, garance úvěrů apod.). Trhy sledovaly dynamiku počtu nakažených v jednotlivých regionech, která má bezprostřední vliv na míru ekonomické aktivity daných států, a zároveň pozitivně vnímaly postup v oblasti vývoje potenciální vakcíny či léku na COVID-19.

Kromě fiskálních stimulů zafungovala i podpora centrálních bank v podobě snižování úrokových sazeb a rozšíření pravidelných nákupů aktiv (včetně dluhopisů s nižším ratingem), čímž se podle všeho podařilo stabilizovat finanční systém. To vše zároveň pomohlo také dluhopisům umazat část předchozích propadů. Zejména korporátní a vysoko-výnosové bondy zaznamenaly silný nárůst. Taktéž zlato výrazně zhodnotilo i kvůli přetrvávání nejistoty budoucího vývoje.

Výhled

V nejbližší době bude hrát velkou roli tempo postupného rozvolňování omezujících opatření a případné opětovné nárůsty nových případů. Mnoho zemí již vstoupilo do recese a nově zveřejňované makroekonomické údaje odhalí hloubku ekonomického dopadu koronaviru. Extrémní nejistota přetrvává nadále, přičemž možné jsou oba hlavní scénáře dalšího vývoje. Jak postupný ústup nákazy a návrat k běžné ekonomické činnosti, tak případná druhá vlna související s novými restrikcemi a dalším zatížením už tak napjatých státních rozpočtů. Dalším významným faktorem budou podzimní americké prezidentské volby a vývoj preferencí obou kandidátů, s čímž souvisí i možné opětovné rozdmýchání napětí mezi USA a Čínou a obecně zhoršování geopolitického obrazu ve světě (USA, Čína, Rusko, Evropa, Turecko, Írán, Severní Korea a další).

 

Ochota největších centrálních bank a vlád dále podporovat ekonomiku však zůstává obecně vysoká, což by mělo dodat důvěru spotřebitelům i firmám a zabránit nejčernějším scénářům. Na globálních trzích tak zatím převládá optimizmus. Letošní propady světového HDP budou podle odhadů mnoha ekonomů vystřídány následným silným ekonomickým růstem příští rok. Nadále platí, že investoři se široce diverzifikovanými aktivy ve svých portfoliích mají lepší šance na úspěšné proplutí aktuálně neklidnými vodami finančních trhů. A právě v těchto zlomových dobách se ukazuje rozdílná kvalita a efektivita investičních strategií a investorských principů, když mnohé z nich musely zásadním způsobem přehodnocovat své dosavadní postupy či vykázaly značné zaostávání svých výnosů za trhem. V tomto kontextu můžeme s potěšením konstatovat, že obezřetná strategie NWD přináší své výsledky a NWD fond zvyšuje dále svůj náskok oproti průměru trhu smíšených fondů