Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

30. 1. 2021

Komentář k trhům 2020-4Q


Akcie

Všechny důležité akciové trhy pokračovaly v růstu. Trhy přivítaly volbu demokratického prezidenta Josepha Bidena v USA a úspěšný vývoj vakcíny proti covid-19. Pozitivní náladu v Evropě podpořil slibně se rozvíjející projekt fondu obnovy EU, evropské akcie se dokonce svým dvojciferným růstem ve čtvrtém čtvrtletí téměř vyrovnaly růstu amerických akcií. Slábnoucí dolar zůstal jedním z faktorů podporujících akciové trhy v rozvíjejících se zemích.

Dluhopisy

Nejvyšší růst cen zaznamenaly dluhopisy z rozvíjejících se trhů a vysoko-výnosové dluhopisy. Lze to vysvětlit především zvyšující se důvěrou investorů ve vybrané regiony, která se projevila poklesem průměrných rizikových marží. Naopak úrokové sazby státních dluhopisů se drží na historicky velmi nízkých úrovních a není příliš velký prostor pro jejich další pokles. To brání významnějšímu zhodnocení, ceny amerických státních dluhopisů dokonce ve čtvrtém kvartálu mírně klesly.

Výhled

Do nového roku je možné hledět s opatrným optimismem. Nastupující demokratická administrativa v USA by měla zajistit větší stabilitu v mezinárodní politice, zejména vylepšit vztahy s Čínou a mezinárodními institucemi. Smlouva Evropské unie s Velkou Británií o budoucích vztazích, uzavřená po vleklém a složitém vyjednávání ke konci roku, zásadním způsobem snížila ekonomickou nejistotu především tím, že stanovila jasná obchodní pravidla po brexitu.

Klíčovým faktorem ve světovém měřítku ovšem bude boj s ekonomickými dopady pandemie covid-19. Proces vakcinace se na přelomu roku úspěšně rozběhl. Další příznivá zpráva je, že vlády vesměs deklarují pomoc jednotlivým ekonomikám fiskálními impulsy a centrální banky ochotu podpořit boj s dopady pandemie umírněnou monetární politikou. Možné komplikace ve zvládání pandemie, např. příchod mutace viru odolné vůči stávajícím vakcínám, lze považovat za hlavní riziko v nejbližších měsících.

Pokračujeme v osvědčené investiční strategii založené na široké diverzifikaci aktiv a pečlivém monitorování, analýze a výběru investičních příležitostí. Věříme, že tato strategie i v budoucnosti zajistí nadprůměrné výnosy ve srovnání s konkurenčními smíšenými fondy a zároveň zmírní dopady případné korekce na trzích.