Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2022

Komentář k trhům 2022-3Q


Vývoj na trzích

V uplynulém čtvrtletí se dále zhoršovala inflační data z hlavních světových ekonomik. Nicméně meziměsíční srovnání již naznačovala zpomalení dynamiky růstu cen. Příznivě působil pokles cen energetických komodit, když například ropa zlevnila o 22 %.

V červenci komentář šéfa Fedu posílil naděje, že růst úrokových sazeb se zpomalí. Globální akciové a dluhopisové trhy během měsíce posílily. Příznivý trend zvrátila srpnová schůzka centrálních bankéřů v Jackson Hole, kde centrální banky včetně Fedu a evropské ECB deklarovaly nekompromisní boj s inflací. Dluhopisy i akcie se vrátily k medvědímu trendu. Za celé čtvrtletí nakonec světový akciový index MSCI ACWI odepsal 7,3 %, světový dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond oslabil o 6,5 %.

Vrtošivost trhů dokresluje zápletka ze září. Trhy nejdříve zaplavil optimismus ohledně brzkého zkrocení inflace a americké akcie zhodnotily během několika dnů o více jak 5 %. 13. září však byla zveřejněna nečekaně vysoká americká inflace za srpen. Akcie během jediného dne ztratily téměř všechny předešlé zisky. Bezpečný přístav neposkytlo ani zlato, které oslabilo o 8 % v důsledku stále sílícího dolaru a atraktivních výnosů dluhopisů.

Výhled

Válka na Ukrajině se protahuje, energetická krize a s ní související inflační tlaky přetrvávají. Fundamentální výhledy jednotlivých ekonomik jsou za těchto podmínek velmi nejisté. Na trzích budou proto i nadále převládat psychologické faktory.

Zásadní roli budou stále hrát centrální banky. Ty musí bez úhony proplout mezi Skyllou a Charybdou, mezi inflačními tlaky na jednom břehu a hrozbou recese na druhém břehu. Investoři visí na rtech centrálních bankéřů. I v příštích měsících budou nervózně reagovat na sebemenší náznaky ohledně jejich plánů.

Z historie finančních trhů víme, že období klidného a relativně srozumitelného chování investorů střídají periody turbulentní s přehnanými reakcemi. Pro dlouhodobého investora je důležité nepodléhat emocím a nesnažit se spekulovat na krátkodobé výkyvy. Nadále budeme využívat příležitostí ke zkvalitnění portfolií fondů a pečovat o širokou diverzifikaci.

Franz Kafka napsal: „Moudří kráčí vpřed vyrovnaným krokem a blázni kolem nich tančí dobové tance.“ Současné hektické nákupy a výprodeje jsou pro moudré dlouhodobé investory jen dobové tance.