Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 1. 2023

Komentář k trhům 2022-4Q


Vývoj na trzích

Akciím se po prudkém propadu v září začalo dařit. Důvodem bylo mimo jiného zklidnění situace ve Velké Británii. Centrální banka tam svými intervencemi ukončila paniku vzniklou nešťastnými kroky nové vlády. Příznivý vliv mělo rovněž ukončení politiky nulové tolerance COVID-19 v Číně, a to především na asijské trhy. Pověstné „Santa Claus rally“ se sice koncem roku nekonalo, ale i tak si světový akciový index MSCI ACWI za čtvrtletí připsal skvělých 9,4 %.

Světový dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond posílil o 4,5 %. Podpořily jej především korporátní dluhopisy, kde všeobecně lepší vyhlídky ohledně vývoje ekonomik stlačily rizikové marže. Dluhopisy tak opět prokázaly zvýšenou korelaci s akciemi.

V posledních měsících roku začal oslabovat rekordně silný dolar. Příčinou je fakt, že Fed zpomaluje navyšování úrokových sazeb a výnosy amerických státních dluhopisů se v důsledku toho stabilizovaly. To znamenalo silný impuls pro zlato, které během čtvrtletí posílilo o 10 %.

Výhled

Možná se konečně blýská na lepší časy. Významní světoví investoři vyslali příznivý signál, když začali opatrně navyšovat podíl akcií a dluhopisů ve svých portfoliích. Tato tradiční aktiva sice zažila jeden z nejtěžších roků v dlouhodobé historii, ale to nejhorší by mohla mít za sebou. Z ekonomického pohledu jsou důvody k mírnému optimismu. Cena ropy stagnuje na snížené úrovni. Data o meziměsíční inflaci naznačují, že inflace je pravděpodobně na vrcholu a americká fundamentální data ukazují na odolnost této klíčové ekonomiky. I nadále budou hrát významnou roli rétorika a konkrétní kroky centrálních bank. Ty budou muset držet úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu, neboť boj s inflací zdaleka není u konce.

Největší hrozbou zůstávají geopolitická rizika. Případná eskalace války na Ukrajině by mohla znovu posílit inflační tlaky a prohloubit energetickou krizi. Pokud se však bude dařit postupně řešit konflikt ekonomickým a diplomatických tlakem na Rusko, globální ekonomika má šanci nabrat dech.

Nepřestáváme vyhledávat investiční příležitosti a doplňovat portfolia aktivy s atraktivním dlouhodobým výnosem a diverzifikačním přínosem. Nadále budeme usilovat o odolnost portfolií vůči různým scénářům budoucího vývoje.