Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 4. 2023

Komentář k trhům 2023-1Q


Vývoj na trzích

Inflace v klíčových ekonomikách zpomalovala. Zlevňování plynu a elektřiny na evropských burzách ukázalo, že Evropa úspěšně přečkala energetickou krizi. Pomohla mírná zima i aktivní snižování energetické závislosti na Rusku.

Světový akciový index MSCI ASWI v lednu výrazně zhodnotil o 7,1 %. Následný výprodej způsobily především potíže několika amerických bank v čele se Silicon Valley Bank a švýcarské banky Credit Suisse. Po uklidnění následoval opětovný růst, který kompenzoval předchozí propady. Za čtvrtletí si světový akciový index MSCI ASWI připsal 6,8 %.

Dluhopisy si podržely rostoucí trend při vysoké volatilitě. V únoru oslabily zejména americké dluhopisy, když lednová inflace skončila nad očekáváním trhu. Výše zmíněné problémy bank naopak dluhopisové trhy podpořily, protože nastolily možnost uvolnění politiky Fedu. Data o únorové inflaci v Americe již byla příznivá. Světový dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond tak nakonec posílil o 3,0 %.

Dolar oslaboval v mírnějším tempu než na konci minulého roku. Tento trend spolu s klesajícími výnosy amerických státních dluhopisů prospěl zlatu. Posílilo o 7,9 % a dostalo se tak těsně pod historické maximum z března minulého roku.

Výhled

Inflace dosáhla vrcholu. Její ústup však bude pomalý. Prosákla totiž z oblasti zboží do dalších segmentů ekonomiky. Především na trhu práce se projevují silné tlaky na zvyšování mezd.

Centrální banky brzy dosáhnou vrcholu úrokového cyklu. To znamená, že zvyšování úrokových sazeb se zpomalí a zřejmě již letos se zastaví. Snižování úrokových sazeb, které dříve nebo později přijde, však bude pozvolné.

Investorská očekávání se ve výše uvedeném postupně stabilizují. Samotný tento fakt je pozitivní pro akciové i dluhopisové trhy.

Ukončení nulové tolerance COVID-19 v Číně je příznivý faktor nejen pro čínskou ekonomiku, ale i pro rozvíjející se země a zprostředkovaně pro Evropu. Zásadní zůstává role centrálních bank. Důležitá bude citlivost při řízení úrokových sazeb a transparentní komunikace s investory. Riziko představuje případná eskalace války na Ukrajině s těžko předvídatelnými důsledky pro globální ekonomiku.

Doba příznivá pro výhodné investování do kvalitních a dobře diverzifikovaných portfolií se pravděpodobně blíží ke konci. Opozdilci mohou přijít o významné potenciální zisky.