Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2023

Komentář k trhům 2023-3Q


Vývoj na trzích

Inflace dále klesá. Zářijová inflace v eurozóně dle odhadů výrazně klesne k 4,3 %, ale problémem zůstává vysoká úroveň její jádrové části. Trhy pozorně sledovaly reakce centrálních bank na makroekonomická data. V Evropě přicházela převážně nepříznivá makroekonomická data, a proto se červencové zvýšení úrokových sazeb o 25bp ze strany ECB považovalo za poslední. Další zvýšení o 25 bp v září investory překvapilo. Americký Fed naopak naplnil očekávání a zvýšil úrokové sazby pouze v červenci o 25bp, nicméně v zářijovém komentáři zchladil naděje na rychlé snižování v následujících letech.

V červenci akcie pokračovaly v růstu, přičemž Amerika si udržovala vyšší výkonnost. Následovala výraznější korekce dokonce ve dvou vlnách. Globální akciový index MSCI ACWI ve 3. čtvrtletí nakonec oslabil o 3,8 %.

Tlak na dluhopisy pokračoval především kvůli restriktivní rétorice centrálních bank. Po poklesu o 1,5 % ve 2. čtvrtletí odepsal světový dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ve 3. čtvrtletí dalších 3,6 %.

Cena ropy Brent během tří měsíců vylétla o 27 % a překročila hranici 90 USD za barel. Tlaky přetrvávají na nabídkové straně, kde země OPEC+ udržují těžbu na nízké úrovni. Americký dolar posílil na úroveň kolem 1,05 dolarů za euro, zlato oslabilo o 2,7 %. V obou případech sehrály významnou roli rostoucí výnosy amerických dluhopisů.

Výhled

V následujících měsících bude více rizikových faktorů ohrožovat Evropu. Nepříjemné jsou proměnlivé vyhlídky Číny, na kterou je evropská ekonomika zčásti navázaná. Vysoká cena ropy může vést k energetickým problémům a také může způsobit nové inflační tlaky na nabídkové straně. Zaostávání evropských akciových trhů za těmi americkými bude zřejmě pokračovat kvůli horším ekonomickým vyhlídkám v Evropě.

Další zvýšení úrokových sazeb do konce roku je nyní pravděpodobnější v Americe. Důležitou roli bude hrát vývoj v Číně, kde kroky centrálních orgánů jsou tradičně nevyzpytatelné. Rizikovým do budoucna zůstává vývoj na Ukrajině a v Izraeli, kde se očekává vleklý válečný konflikt. Nelze vyloučit další pokles na akciových trzích, ale korekce je prakticky nemožné předpovídat.

Udržujeme proto naše portfolia konzervativnější oproti modelu, trvalou výhodou zůstává robustní diverzifikace, která pomáhá našim portfoliím tlumit výkyvy na trzích rizikových aktiv.