Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

16. 2. 2024

Komentář k trhům 2023-4Q


Vývoj na trzích

Poslední čtvrtletí bylo nejúspěšnější v minulém roce na akciových i dluhopisových trzích. I přes doznívající korekci v říjnu zhodnotily globální akciový index MSCI ACWI o 10,7 % a globální dluhopisový index Bloomberg BGAB o 8,1 %.

Celoroční boj s inflací probíhal úspěšně. V eurozóně v prosinci klesla na 2,9 % (v lednu byla 8,6 %), v Americe inflace dosáhla v prosinci 3,4 % (v lednu byla 6,4 %). Americký Fed ani evropská ECB v posledním čtvrtletí již nezvyšovaly úrokové sazby. Především v závěru roku tak převládl mezi investory optimismus, že úrokový cyklus dosáhl vrcholu. Cena ropy Brent i přes omezování nabídky ze strany OPEC+ nabrala příznivý klesající trend přerušený po útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael 7. října. Během čtvrtletí nakonec cena ropy Brent klesla o 15 % na úroveň 75 USD za barel. USD oslabil a vrátil se k 1,10 USD/EUR, zejména v důsledku očekávání pomalejšího snižování úrokových sazeb ze strany evropské ECB. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů během čtvrtletí výrazně klesly o 70 bp a dostaly se tak na úroveň ze začátku roku. Tyto dva faktory standardně podpořily zlato, které posílilo o 11,6 %.

Výhled

Americký Fed by mohl začít snižovat úrokové sazby již během tohoto roku, zatímco evropská ECB je v tomto směru zdrženlivá. Cena ropy na nízké úrovni zmenšuje riziko další energetické krize. Tyto faktory jsou příznivé pro akciové i dluhopisové trhy.

Vývoj v posledním čtvrtletí naznačuje, že skupina sedmi amerických technologických gigantů (tzv. Magnificent 7), která dominovala akciím zejména v první polovině roku, ztrácí tempo. S perspektivou snižování úrokových sazeb se zlepšují vyhlídky i malých růstových firem. Recese v Americe se zdá málo pravděpodobná. Opatrnější zůstávají investoři vůči Evropě. Klíčové Německo ekonomicky zaostává a je nyní nazýváno nemocným mužem Evropy.

Výrazným geopolitickým rizikem zůstávají válečné konflikty na Ukrajině a Blízkém východě. Rivalita mezi Čínou a Amerikou bude nadále živena bojem o strategické zdroje, např. v oblasti výroby čipů. Bude pokračovat přehodnocování dodavatelských vztahů z hlediska bezpečnostních zájmů.

S ohledem na ustupující inflaci a kulminaci úrokových sazeb považujeme nyní jako optimální portfolio založené na rizikových aktivech a dobře diverzifikované prostřednictvím alternativních investic.